Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Filmowanie wesel w pakietach. Jakie dodatkowe usługi proponują kamerzyści?

2018-04-18
film_slubny
Filmowanie wesel urosło do rangi prawdziwej sztuki. Filmowcy wykorzystują wszelkie cuda techniki, aby jak najlepiej uwiecznić jeden z najważniejszych dni w waszym życiu. Gotowy materiał filmowy może trwać od pięciu minut do nawet dwóch godzin. Wszystko zależy od tego, jakie są wasze oczekiwania. Na jakie usługi warto zwrócić uwagę i co dokładnie możecie dostać w pakiecie? Czy wystraczająco dobrze poznaliście rynek, aby wiedzieć, która oferta jest najbogatsza? Znamy odpowiedzi na te pytania!

Kamerzysta na wesele – co właściwie ma w swojej ofercie?

Teoretycznie sprawa wydaje się oczywista. Powinniśmy otrzymać materiał filmowy, najwyższej jakości. Potem jednak zaczynają się schody. Ile minut powinien mieć film? Czy interesuje nas reportaż ślubny, teledysk, dodatkowe ujęcia? Które sceny są najczęściej filmowane i czy można to ustawić?

 

 

Uff, sporo tego, ale zacznijmy od początku. Cenniki i pakiety każdego filmowca są bardzo zróżnicowane. W wersji podstawowej zazwyczaj otrzymujemy materiał filmowy nagrany w dniu ślubu, obejmujący przede wszystkim przygotowanie do ceremonii, błogosławieństwo, przysięgę, a później wybrane fragmenty wesela. Warto dodać, że podstawowe pakiety zawierają w sobie również elementy teledysku i czołówkę filmu, a więc wszystkie ujęcia, które nagrywacie specjalnie przed kamerą, według scenariusza, na przykład spacer po parku, pocałunki, spojrzenia prosto w obiektyw. W pakiecie, który można kreślić mianem „standard” możecie otrzymać zarówno kilkanaście, jak i kilkadziesiąt minut filmu, który najczęściej zostanie wam dostarczony na pendrive lub na płycie DVD.

Od razu pojawia się pytanie: czy w najtańszej wersji możemy spodziewać się ujęć lotniczych, czyli materiałów kręconych z drona? Oczywiście: wszystko zależy od oferty danego filmowca lub agencji. Dla jednych dron to standard, dla innych luksusowy wyróżnik w najdroższej wersji.

Podstawowy pakiet zamyka się w cenie od 1500 do nawet 2000 zł.

Filmowanie ślubów – pakiet rozszerzony

W opcji droższej możecie liczyć na więcej ujęć i możliwości. Kamerzysta chętnie pojedzie z wami w plener, aby nakręcić dłuższy teledysk ślubny. Zaproponuje dodatkowe opcje montażu na przykład „w starym kinie”, „najzabawniejsze momenty”, albo „najbardziej wzruszające ujęcia ze ślubu”. Takie wideoklipy to miła pamiątka i równocześnie odejście od schematycznego filmowania pary młodej i gości.

 

 

Ciekawą opcją jest także możliwość slajdów zdjęć, które mogą zostać wplecione w film. W zależności od oferty, w tym pakiecie możecie otrzymać również czasem podziękowania dla rodziców, a nawet filmowe zaproszenie, które wręczycie zamiast tradycyjnych kartek.

Wymienione wyżej opcje to koszt od 1900 do 3000 zł. 

Filmowanie wesel – pakiet „de lux”.

Jeśli chodzi o najdroższe opcje filmowych pakietów ślubnych, możecie się tu spodziewać (niemalże) wszystkiego. Oczywiście w skład wchodzi zazwyczaj wszystko, co oferowane jest w tańszych pakietach, plus ekstra dodatki, na przykład: skróconą wersję filmu (bardzo atrakcyjna forma!), dodatkowych operatorów (co gwarantuje więcej ujęć), większą ilość klipów weselnych, ujęcia kręcone z powietrza. To jednak nie wszystko. Niektóre agencje proponują w swoich pakietach opcje Premium HD, Premium HD+ i Premium 4K, czyli najwyższy standard nagrywania i obrazu.

 

 

Czego jeszcze możecie spodziewać się w najdroższych pakietach? Większej ilości czasu – kamerzysta może zostać nawet do końca wesela, ale pamiętajcie, że to on najlepiej będzie wiedział, kiedy ma już wystarczająco dużo materiału.

Cena takich pakietów zaczyna się od ok. 2500 do nawet 5000 zł.

Co warto uzgodnić, zamawiając film ślubny?

Oprócz tego, co dokładnie otrzymacie w wersji finalnej, niezbędna jest również ustalenie kilku szczegółów: na przykład możliwości wprowadzania poprawek na gotowy materiał filmowy. Uwierzcie nam, dla kamerzystów (i fotografów) ślubnych to wyjątkowo drażliwy temat. Jeżeli przygotowany film nie będzie wam się podobał, przygotowanie montażu od nowa może się okazać bardzo kosztowne. Najlepiej określić w umowie ilość poprawek, abyście mieli pole manewru. Polecamy jednak nie nastawiać się na poprawianie tego, co powstało, ale dokładne określenie waszych oczekiwań i marzeń. Jeśli macie bardzo konkretne wizje, przygotujcie szczegółowy scenariusz i opatrzcie go realizacjami znalezionymi w sieci. W ten sposób minimalizujecie ryzyko, że film, jaki otrzymacie po ślubie będzie się mijał z waszą wizją.

 

 

Pamiętajcie, że nawet najdroższy filmowiec ślubny jest otwarty na sugestie, a wy powinniście być otarci na jego rady i pomysły – w końcu to on siedzi w branży bardzo długo, a wy wybraliście go na podstawie portfolio, które było bardzo intersujące.

Czy warto oszczędzać na filmie ślubnym? Jeśli lubicie obraz, zależy wam na wspomnieniach uwiecznionych w taki sposób, nie ograniczajcie się zanadto. Nowoczesny sprzęt może zdziałać cuda! Jeżeli natomiast wolicie zdjęcia, wybierzcie pakiet standardowy i nie wysilajcie się na wielką i często wyczerpującą pracę przed kamerą.

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 4 / 5 , głosów: 6
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems