Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Filmowanie wesela lustrzanką lub bezlusterkowcem – czy to dobry pomysł?

2018-07-15
Aparat skierowany na Parę Młodą
Coraz częściej kamerzyści sięgają po aparaty z kategorii lustrzanek i bezlusterkowców, by nagrywać ślub, jak i przyjęcia weselne. Wbrew pozorom to rozwiązanie, które zapewnia bardzo dobrą jakość materiału, jak i wygodę kręcenia. Czym różni się nagrywanie lustrzanką od korzystania z kamery?

Filmowanie lustrzanką – dlaczego warto?

Dziś zamiast dużych kamer o wiele częściej można zobaczyć w tej roli lustrzanki – nie tylko na weselach, ale także w reklamie czy telewizji. To rozwiązanie tańsze, bardziej ergonomiczne, a także gwarantujące lepszy obraz. Dlaczego filmowanie ślubów lustrzanką to dobre rozwiązanie?

Wśród zalet lustrzanki można wymienić duży zakres tonalny kolorów, głębię obrazu, wysoką czułość, duże możliwości w zakresie doboru obiektywów, jak i łatwiejszą obsługę manualną. Te czynniki wpływają na lepszy obraz, jego trójwymiarowość oraz bogactwo kolorów.
Zakres tonalny kolorów zapewnia lepszą jakość wizualną materiału, a także ułatwia jego późniejszą obróbkę oraz nanoszenie dodatkowych efektów. Dzięki głębi obrazu każda osoba oglądająca film czuje się, jakby znajdowała się w centrum wydarzeń, co zapewnia jej wyjątkowe wrażenia z oglądania – prawie, jak w kinie. Nie da się ukryć, że dodatkowe  obiektywy to duże pole do popisu. Nagrywając wesele z lustrzanki czy bezlusterkowca z łatwością można skorzystać z szerokokątnych obiektywów, a także stało ogniskowych, czy przeznaczonych do macro, co pozwala uzyskać ciekawe efekty.

Filmowanie lustrzanką jest też łatwiejsze z logistycznego punktu widzenia z dwóch powodów: lustrzanki są dużo lżejsze i poręczniejsze niż kamera, nawet jeśli kamerzysta dodatkowo korzysta ze statywu, gimbala, monitora lub innych akcesoriów.
Dzięki nagrywaniu lustrzanką kamerzysta ma także dostęp do plików o większym bitrate, co jest przydatne w procesie postprodukcji.

 

Jaka lustrzanka do filmowania?

Popularnymi i polecanymi lustrzankami oraz bezlusterkowcami do nagrywania ślubów i wesel są: Sony A77 Mark II, Canon EOS 70D, czy Nikon D5500. Sony A7s II, Sony A7s, Canon 6D, Canon 5D mk IV, Sony A6500. Pierwsza z nich jest wyposażona w wizjer elektroniczny, który znacznie ułatwia kręcenie ujęć z ręki bądź w bardzo słoneczne dni. Canon EOS 70D to klasyk wśród lustrzanek do filmowania wesel. Ma on atrakcyjną cenę, a także sprawdza się przy nagrywaniu, nawet w gorszym świetle.

Ostatnia polecana lustrzanka to Nikon D5500. Jej ogromną zaletą jest  mały rozmiar i dotykowy oraz odchylany aparat. Tym samym jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i dobry wybór na start - także ze względu na cenę.

 

Nagranie weselne z lustrzanki

Wybierz profesjonalistę. Nagrywanie wesela lustrzanką to żadna nowość, jednak warto zadbać, by zajął się tym specjalista, który ma duże doświadczenie w obsłudze takowego sprzętu. Lustrzanka/bezlusterkowiec w przeciwieństwie do kamery nie ma trybu automatycznego, czy półautomatycznego. Tym samym przy korzystaniu z lustrzanek wszystkie nastawy należy wykonywać samodzielnie. Utrudnieniem może być także brak autofokusu, czy mała pojemność baterii. O ile to żaden problem dla profesjonalnego operatora, to dla takiego, który dopiero zaczyna pracować z lustrzanką może to być ogromna trudność.


Kamerzysta na wesele – cena

Cena usług kamerzysty jest uzależniona od jego doświadczenia, sprzętu, określonego pakietu usług, a także miasta. Przed zdecydowaniem się na konkretną osobę, warto posprawdzać strony wielu kamerzystów w okolicy i wybrać takiego, którego ceny będą optymalne dla budżetu przyszłych nowożeńców. Istotne jest także jego portfolio, po którym można stwierdzić doświadczenie, ale także poczucie estetyki, czy zmysł artystyczny.

Reportaż ślubny, czy teledysk z wesela – niezależnie od tego, co wybierzesz, to jedna z najważniejszych pamiątek z tego wyjątkowego dnia. Wystarczy, że odtworzysz film, by na nowo przeżyć tamte emocje, ciepło i wzruszenia. Nagrywanie wesela lustrzanką to częste rozwiązanie, które sprawia, że video zyskuje niezwykłej głębi i oszałamiających kolorów. Odpowiadając na tytułowe pytanie: filmowanie wesela lustrzanką to zdecydowanie jeden z lepszych pomysłów!

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 5
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems