Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Jak wybrać idealnego fotografa? Fotografia ślubna Łódź

2020-01-22
Wybór fotografa ślubnego to jedna z istotniejszych decyzji podejmowanych w toku przygotowań do najważniejszego dnia w życiu. Zrobione przez tę osobę zdjęcia są pamiątką na wiele lat, nie tylko dla wstępujących w związek małżeński, ale także dla ich rodziny: tej obecnej i tej nowozakładanej. Warto zatem, aby fotografie w pełni sprostały oczekiwaniom i wymaganiom osób zamawiających. Jednocześnie należy mieć świadomość, że jest to wybór mocno emocjonalny. Jak zatem dokonać go z przekonaniem, że decydujemy się na opcję najbardziej adekwatną? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

1. Portfolio

2. Zawartość oferty i cena

3. Referencje i opinie

4. Wspólna wizja

5. Termin

Fotografów oferujących sesje ślubne jest wielu. Dla niektórych jest to główny obszar działalności, a dla innych dodatek. Jedni są profesjonalistami, inni po prostu mają talent i odpowiedni sprzęt. W każdym przypadku odpowiedź na pytanie o to, czy warto wybrać daną osobę, zależy od wielu zmiennych.

Portfolio

To zdecydowanie najważniejsze kryterium wyboru. Każdy fotograf ma swój styl i nawet jeśli wykazuje dużą elastyczność pod kątem oczekiwań klientów, rys osobisty pozostaje widoczny. Nie istnieje obiektywna ocena tego, czy dany sposób działania oraz estetyka są dobre i atrakcyjne. Każdy odbiorca ma inne preferencje i kluczem do sukcesu jest wybranie takiego fotografa, który nadaje na falach wspólnych z parą młodą. Właśnie dlatego bardzo ważne jest przestudiowanie portfolio danego fotografa. Pokazuje ono warsztat, spojrzenie, sposób realizacji sesji. W dobie mediów społecznościowych z łatwością można zweryfikować ten temat już na etapie wstępnej selekcji. Podczas spotkania można poprosić o pełniejszy zbiór ślubnych zdjęć, także w czysto fizycznej formie: albumów, fotoksiążek, odbitek.

Zawartość oferty i cena

Najczęściej jest tak, że cena jest proporcjonalna do jakości oraz wkładu pracy włożonego w sesję. Dzisiaj można na rynku znaleźć oferty dosłownie za kilkadziesiąt złotych, zanim jednak zdecydujemy się na taką właśnie, dobrze jest sprawdzić, jaki zakres działania jest nią objęty. Różnice w cenie mogą bowiem wynikać nie tylko z doświadczenia, ale także z zakresu usług, liczby godzin poświęconych na sesję, czasu realizacji czy liczby odbitek i dodatkowych materiałów. Może być również tak, że swoim zasięgiem obejmuje fotografia ślubna Łódź czy inne miasto, w którym mieszka fotograf, dodatkowy dojazd natomiast wiąże się z dalszymi kosztami. Zdecydowanie najlepsza jest sytuacja, gdy istnieje możliwość skrojenia oferty pod kątem wymagań pary młodej. Wówczas można zdecydować, czy fotografowana jest tylko ceremonia zaślubin i wesela, a może pożądana jest sesja w plenerze czy domu rodziców? Czas realizacji i liczba odbitek, możliwość przedstawienia ich w formie gotowego albumu czy dodatkowe kopie - to wszystko ma znaczenie.

Referencje i opinie

Śledząc opinie, niezależnie od tego, czy publikowane są w obrębie mediów społecznościowych, czy może przekazywane pocztą pantoflową, należy mieć świadomość, że nie każde zdanie będziemy mogli jako klienci podzielić. To, że jednej parze pracowało się z danym fotografem świetnie, nie oznacza, że w każdym przypadku tak właśnie będzie. Czytając opinie, warto zatem skoncentrować się przede wszystkim na ogólnych wnioskach na temat pracy z daną osobą: jej elastyczności, kreatywności czy umiejętności zbadania potrzeb klienta. Te względy w dużej mierze decydują o... kolejnym punkcie, którym jest...

Wspólna wizja

Fotograf ślubny towarzyszy parze młodej w chwilach pełnych emocji i wzruszeń, w momentach prywatnych, a czasami wręcz intymnych. Niezbędnym warunkiem powodzenia sesji, szczególnie aranżowanej, jest chemia pomiędzy osobą robiącą zdjęcia a modelami. Wzajemne zaufanie i brak dystansu zaowocuje pięknymi, naturalnymi kadrami. Jak zweryfikować, czy z taką właśnie bazą mamy do czynienia? Najczęściej jest ona wyczuwalna już podczas pierwszego spotkania i rozmów na temat wzajemnych potrzeb, oczekiwań, stylu pracy, a nawet ewentualnych barier, które para młoda może przecież mieć.

Termin

Ostatnim czynnikiem zasługującym na wyróżnienie jest także termin realizacji zlecenia rozumiany zarówno jako moment, w których robione będą zdjęcia, jak i późniejszy czas przygotowywania i obróbki gotowych fotografii. Zdjęcia mogą być, oczywiście, robione w dniu samego ślubu i wesela, w trakcie uroczystości i kilka godzin przed nią. Część par decyduje się jednak na sesję plenerową lub domową po dniu uroczystości. Takie rozwiązanie także ma wiele zalet: pozwala uzyskać bardziej komfortowe warunki pracy, ponieważ napięcie związane z samym "tak" zdąży już opaść, przestaje także istnieć tak silna presja czasu. Miejscem, w którym będzie powstawała fotografia ślubna Łódź wcale nie musi być: można poszukać wymarzonego miejsca. Pewną niedogodnością może być natomiast fakt, że młodzi muszą ponownie przygotować strój, makijaż i fryzurę pod kątem sesji zdjęciowej. Sam czas realizacji zdjęć również ma znaczenie. Bardzo często istnieje możliwość uzyskania kilku wybranych fotografii wcześniej. Na pozostałe, zwłaszcza gdy będzie to większa liczba, trzeba wówczas poczekać.

 
 

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems