Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Zła jakość filmu z wesela – co zrobić?

2016-03-20
Zamawiając kamerzystę na wesele, staramy się wybrać najlepszą możliwą opcję. Sprawdzamy filmowca w Internecie, szukamy o nim opinii, pytamy znajomych i rodzinę, a wszystko to, aby upewnić się, że mamy do czynienia z rzetelnym fachowcem. Ale co zrobić, gdy coś jednak pójdzie nie tak? Czy jest szansa na uratowanie słabego filmu ślubnego?

Czasem zdarza się, że obraz nie jest ostry, w innym przypadku pojawiają się dziwne „mroczki”, które przeszkadzają w oglądaniu. Innym razem zabraknie wyjątkowo ważnego momentu np. części przysięgi małżeńskiej. Pewne jest jedno, oznacza to, że film został źle wykonany. Wiąże się to ze sporym zawodem, bo oczywiste jest, że nie będzie można powtórzyć nagrania. Pojawia się złość i frustracja, chęć ukarania kamerzysty, a z drugiej strony desperackie próby uratowania video. Czy jest to w ogóle możliwe? Co zrobić w tej sytuacji?


Słaby film z wesela – odnalezienie przyczyny

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, czy można uratować film ślubny, trzeba dokładnie określić, co nam w nim nie odpowiada. Czy jest to złe nałożenie muzyki na obraz? Może jakieś proste błędy montażowe? A może w pewnych momentach obraz nie jest ostry, sprawiając, że trudno rozpoznać, co dzieje się na sali? Dokładne zidentyfikowanie błędów jest pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć. Potem trzeba zastanowić się, skąd one się wzięły. Podstawowym pytaniem, na jakie trzeba odpowiedzieć, jest czy wyniknęły z montażu, czy może są spowodowane błędem lub awarią sprzętu podczas nagrywania. Odpowiedź na to pytanie jest zasadnicza, bo generalnie w pierwszym przypadku będzie można dopracować film do zadowalającego poziomu, podczas gdy w drugiej sytuacji, nie będzie to możliwe. Zdolny filmowiec będzie w stanie tylko nieznacznie poprawić jakość video, ale nie będzie szans na bardzo dobry efekt.

Znajdź kamerzystę na wesele w Warszawie!

Problem z kamerzystą - podanie do sądu, forum

Wpis na forumprawne.org - nierzetelny fotograf i kamerzysta


Poprawienie filmu ślubnego

Jeśli po otrzymaniu video od kamerzysty, nie jesteśmy zadowoleni z efektu, warto od razu go o tym poinformować i poprosić o interwencję. On sam najlepiej zdaje sobie sprawę z tego, jak powstał film i do której z przyczyn można zakwalifikować zmiany, które powodują nasze niezadowolenie. Kamerzysta powinien poprawić film według naszych wskazówek bez żadnej dodatkowej opłaty. Jeśli jednak nie jest on zbyt skłonny, aby to zrobić i unika odpowiedzialności lub para nie chce mu zaufać po raz drugi, warto poprosić o „drugą opinię’ innego specjalistę. Po obejrzeniu filmu powinien on określić, czy błędy uda się poprawić i w jakim stopniu. W przypadku, gdy problemem jest nieudany montaż, taki specjalista może poprosić o cały materiał zgromadzony przez poprzedniego kamerzystę, co pozwoli muz zmontować film od nowa. I tu pojawia się pewien problem. Większość standardowych umów dotyczy tylko i wyłącznie przekazania zmontowanego filmu, a materiał „surowy” staje się własnością kamerzysty. W większości przypadków nie zgodzi się on na przekazanie tego materiału za darmo, trzeba liczyć się z tym, że ustali wysoką cenę. To poważne ograniczenie, które może być powodem decyzji o wycofaniu się z poprawiania filmu lub staraniu się o powrót do współpracy z osobą, która nagrywała wesele. Jeśli przyjdzie nam działać tylko na zmontowanym obrazie, to niestety nie można liczyć na wielkie zmiany.

Sprawdź ile kosztuje kamerzysta ślubny we Wrocławiu!

Autor: Krzysztof - kamerzysta z Wrocławia

 

Wyciągnięcie konsekwencji

Jakie środki można wykorzystać, aby udało się uratować film ślubny? Nie obejdzie się bez negocjacji z kamerzystą, niezależnie od tego, czy staramy się, aby poprawił video, czy aby oddał nam materiał surowy. Regułą jest, że w przypadku niezadowalającego wykonania usługi, kamerzyści zamykają się na klienta i działają tylko na podstawie podpisanej umowy. Dlatego warto jeszcze przed ślubem rozszerzyć ją o punkty, które mogą dotyczyć złego wykonania umowy. Jeśli musimy działać na jej standardowym brzmieniu, to nie mamy wiele możliwości. Jeśli kamerzysta nie zgodzi się na poprawienie filmu, bo uważa, że jego praca została odpowiednio wykonana, trzeba będzie zakończyć umowę, prosząc o zwrot zaliczki lub wypłatę zadatku w podwójnej wysokości, w zależności od tego, co płaciliśmy przy jej podpisaniu. W takiej sytuacji jednak w ogóle nie dostaniemy filmu na własność. Innym prawnym rozwiązaniem pozostaje właściwie tylko pozew cywilny o zadośćuczynienie, jednak można go zastosować tylko w przypadku, gdy video zostało uszkodzone z wyraźnej winy kamerzysty. Droga do uzyskania takiego odszkodowania jest jednak długa i generuje kolejne nerwy i wydatki.

Czytaj więcej o umowie z kamerzystą ślubnym!

Wpis na forum - problemy z kamerzystą ślubnym

Wpis na forum.slub-wesele.pl - porady dla osoby skarżącej się na kamerzystę ślubnego 

 

Jak widać, w przypadku złej jakości filmu ślubnego, niewiele można poprawić i wiąże się to ze sporym wysiłkiem i kosztami. To pokazuje, jak ważne jest „przyłożenie się” do wyboru odpowiedniego filmowca i przemyślenie podpisywanej z nim umowy. Może na wszelki wypadek trzeba zastrzec, że materiał „surowy” będzie nieodpłatnie przekazany w wypadku słabej jakości filmu lub ile będzie wynosić odszkodowanie w wypadku nieodwracalnego uszkodzenia materiału? To kwestie, które trzeba dokładnie przemyśleć i nie decydować się pochopnie na podpisanie standardowej umowy z niesprawdzonym kamerzystą.


Znajdź rzetelnych kamerzystów ślubnych!

Filmowcy ślubni – Białystok

Filmy ślubne – Szczecin

Video z wesela – Tarnów

Tanie wideofilmowanie ślubów - Gdynia

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 4 / 5 , głosów: 6
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems