Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

9 pytań, jakie trzeba zadać podczas pierwszej rozmowy z kamerzystą ślubnym

2016-03-26
Wybór ślubnego kamerzysty na pewno nie jest łatwy, a decyzyjne zwykle okazuje się pierwsze spotkanie „w cztery oczy”. Często pary ulegają pierwszemu wrażeniu i wybierają specjalistę, o którym tak naprawdę niewiele wiedzą. Jak się przed tym uchronić? Oto lista pytań, które KONIECZNIE trzeba zadać kamerzyście podczas pierwszego spotkania, aby upewnić się, że wiemy wszystko, co potrzebne do podjęcia decyzji.

Skoro zdecydowaliśmy się na spotkanie z kamerzystą, znaczy, że coś już o nim wiemy. Może dostaliśmy jego kontakt z polecenia, może znaleźliśmy go w Internecie, ważne, że mieliśmy czas na zrobienie małego „wywiadu”. Uzbrojeni w te informacje i wyposażeni w listę ważnych pytań, możemy przystąpić do spotkania. Jakie to pytania? Oto nasza lista!

Kilka dodatkowych rad na temat wyboru kamerzysty ślubnego.  Jakich błędów nie popełnić?


1. Pokaż mi swoje poprzednie filmy

Pierwszym punktem rozmowy powinna być prośba o pokazanie szerszego „portfolio”, czyli poprzednich teledysków i fragmentów filmów ślubnych. Choć przed wizytą z pewnością zapoznaliśmy się z przykładowymi pracami kamerzysty, to nie jest to wystarczające. Aby wyrobić sobie zdanie o umiejętnościach i stylu kamerzysty, trzeba zobaczyć więcej. Jeśli to możliwe, warto zapytać profesjonalistę, czy udostępni nam kilka dłuższych video, które możemy na spokojnie obejrzeć w domu. Dobra znajomość stylu filmowca to klucz do zadowolenia z własnego filmu ślubnego!


2. Jaki jest dokładny koszt usługi?

Nie będzie żadnym nietaktem zapytanie o koszty usługi na samym początku rozmowy. Kamerzysta powinien określić też, co dokładnie wlicza się w tę cenę. Czasem jest to teledysk ślubny, podczas gdy w innym przypadku, trzeba za niego dodatkowo zapłacić. Jeśli mamy własną wizję nagrania i życzymy sobie np. dwóch kamerzystów lub wymyślnego sprzętu, warto przedstawić to podczas tej rozmowy i poprosić o dokładną wycenę. Bez tych informacji nie ma nawet sensu rozmawiać o szczegółach filmu.

A może uda się obniżyć koszt filmu ślubnego? Sprawdź!

cennik filmów ślubnych na portalu filmy-wesele.pl

Oto przykładowy cennik kamerzystów na portalu filmy-wesele.pl


3. Jakim sprzętem do nagrywania się posługujesz?

Jeśli zależy nam na dobrej jakości filmu, musimy być pewni, że kamerzysta dysponuje nowoczesnym sprzętem. Przy czym nie chodzi tutaj tylko o samą kamerę, ale także o inne „gadżety”, które stosuje kamerzysta, aby podwyższyć jakość video np. stabilizatory obrazu. Jeśli zależy nam na wyjątkowych ujęciach, warto zapytać, czy ma do dyspozycji drony lub kamerki GoProHero, świetne do nagrywania w ruchu i z różnych perspektyw.


4. Jaka jest twoja wizja naszego filmu ślubnego?

To bardzo ważna pozycja, bo kamerzysta może rozumieć pojęcie „idealny film ślubny” znacznie inaczej niż my. Dlatego trzeba poprosić go o klaryfikację. Większość filmowców nagrywa obecnie film około godzinny, wykorzystując tylko część zgromadzonego materiału i stosując bardzo obfity montaż. Trzeba zatem zapytać, które momenty fotograf uważa za ważne i ma zamiar uwzględnić je w video, czy jak zamierza stosować podkład muzyczny (żeby nie okazało się, że podkład jest dodany przez całą długość filmu, a głos został wycięty), itp. Jeśli mamy jakieś preferencje odnośnie do momentów, które muszą się ukazać np. całe kazanie podczas mszy, trzeba to dokładnie określić, a najlepiej zapisać w umowie, aby kamerzysta nie wyciął ich, mówiąc, że nie zdawał sobie sprawy, że jest to ważne.

Jaką opcję filmu ślubnego wybrać? Sprawdź!

Autor: Krzysztof - kamerzysta ślubny z Wrocławia


5. Jak chcesz wyróżnić nasz film od innych?

To pytanie, które sprawdza kreatywność kamerzysty i pokazuje, czy potrafi myśleć niestandardowo. Nie chodzi o to, czy fachowiec przedstawi kompletny pomysł na wyjątkowy film ślubny, ale czy będzie umiał wskazać na ciekawe punkty, które warto jest wyraźniej zarysować, bo lepiej oddadzą naszą osobowość. Kreatywny kamerzysta nie będzie miał problemu z odpowiedzią na to pytanie, a sami zobaczymy, jak ta cecha będzie się później przydawać!


6. Jaki masz pomysł na teledysk ślubny?

Jeśli wiemy, że chcielibyśmy zdecydować się na teledysk ślubny, warto sprawdzić, jak nasz kamerzysta widzi ten temat. Czy dla niego taki teledysk oznacza tylko skrót reportażu ślubnego, czy może byłby gotowy przygotować coś całkowicie innego i niestandardowego? Jeśli zaproponuje od razu ciekawe plenery ślubne w okolicy, tym lepiej, widać, że jest pasjonatem, który zna się na swoim fachu i zależy mu na zadowoleniu klientów.

Znajdź inspirację na wakacyjny teledysk ślubny!

Autor: Robert - kamerzysta ślubny z Mińska Mazowieckiego


7. Kiedy dostarczysz gotowy materiał?

Bardzo ważne, aby dokładnie określić datę przekazania filmu. Niektórzy kamerzyści obiecują zrobić to w ciągu dwóch tygodni od ślubu, a potem cały proces ciągnie się miesiącami. Dlatego lepiej poczekać trochę dłużej, wiedząc, że kamerzysta nie będzie śpieszył się z montażem. Nie przerażajmy się, jeśli usłyszymy datę odległą o 3 miesiące od ślubu, choć zwykle powinno być to mniej. Zresztą dobry fachowiec woli założyć sobie dłuższy okres na wszelki wypadek, a materiał i tak dostarczy wcześniej.


8. Na jakich nośnikach będzie udostępniony film?

Musimy być pewni, za co dokładnie płacimy, a więc kamerzysta powinien dokładnie określić, na jakich nośnikach będzie przekazany film. Zwykle jest to płyta DVD, może się zdarzyć, że nawet kilka jej kopii, czasem też kamerzyści umieszczają materiał (zwłaszcza ślubne teledyski) na swojej stronie, skąd można go ściągnąć za pomocą specjalnego kodu.

Sonda - nośniki filmów ślubnych

Sonda wśród kamerzystów, na jakich nośnikach udostępniają ślubne filmy - swiatobrazu.pl


9. Co w sytuacji, gdy film się nam nie spodoba?

Wielkim błędem narzeczonych jest zakładanie, że wszystko będzie dobrze i podpisywanie takiej umowy, jaką prezentuje nam kamerzysta, bez zbędnych pytań, czy wątpliwości. Jednak taka bardzo ogólna umowa faworyzuje właśnie kamerzystę i w razie niezadowolenia z przekazanego materiału, para ma niewiele możliwości, aby dochodzić swoich praw. Dlatego sprawę trzeba postawić jasno i przygotować specjalny zapis w umowie na taki właśnie wypadek. W taki sposób będziemy ubezpieczeni od nieprzyjemnych sytuacji i nawet jeśli kamerzysta się nie sprawdzi, to jest szansa, że uda się uratować film.

Przeczytaj, co można zrobić w przypadku złej jakości video ślubnego!

Zadając wyżej wymienione pytania podczas pierwszej rozmowy z kamerzystą, możemy być pewni, że poruszymy wszystkie ważne kwestie, które pozwolą nam podjąć świadomą decyzję. Jako klienci mamy święte prawo zadawania takich pytań, szczególnie, że usługa dotyczy tak ważnego momentu życia, jakim jest ślub. Porozmawiajmy z fachowcem, róbmy podczas tej rozmowy notatki, a decyzję podejmijmy na spokojnie, w domu i po odpowiedniej dyskusji!

 

infografika - 9 pytań do kamerzysty ślubnego


Szukaj kamerzystów ślubnych!

Tanie filmy ślubne – Szczecin

Kamerzyści na wesele – Olsztyn

Ślubne video - Gdynia

Toruń - filmowanie ślubne

Kielce - teledyski ślubne

Dodaj komentarz – napisz co myślisz

Ocena: 5 / 5 , głosów: 8
    Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

    Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

    ‹  lista aktualności
    Wykonanie: DigiHex Systems