Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:

Teledysk ślubny – jaką muzykę wybrać?

2016-06-01
Teledyski ślubne stały się bardzo popularną formą video i obecnie wiele par młodych decyduje się na ich zrealizowanie. Pomysł na to nagranie leży zwykle po stronie kamerzysty, jednak warto samemu również włączyć się w jego przygotowanie. Jednym z elementów, które może zasugerować para młoda, jest muzyka do teledysku. Jaką wybrać?

Teledysk ślubny to kilkuminutowe nagranie, z podkładem muzycznym, które zwykle jest skrótem reportażu ślubnego. Pojawiają się w nim najlepsze kadry ze ślubu, wesela oraz z sesji plenerowej. Czasem teledysk może też powstać w całości w plenerze i przedstawiać np. romantyczny spacer młodej pary albo przeciwnie, jakąś interesującą historię. Nie ma wątpliwości, że ogromnie ważnym elementem teledysku jest muzyka, którą słyszymy w tle, dlatego ważne, aby dokładnie przemyśleć jej wybór.


Romantyczna, czy dynamiczna – jaka muzyka do teledysku ślubnego?

Jedno jest pewne – muzyka nadaje nastrój teledyskowi i jej wybór jest nie mniej ważny niż wybór pleneru. Melodia musi idealnie współgrać z obrazem, dlatego to, czy powinna być romantyczna, czy dynamiczna zależy oczywiście od stylu teledysku. Obie opcje są bardzo lubiane przez młode pary, choć chyba częściej stawia się na spokojne utwory o miłości. Ślub to wydarzenie, które potwierdza uczucie pary, dlatego, jeśli planujemy pokazać tę atmosferę, lepiej wybrać właśnie taki, wzruszający utwór. Z drugiej strony, są pary, które nie lubią być sentymentalne, dla nich stworzenie energicznego teledysku z dynamiczną muzyką, będzie lepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że filmik powinien być odzwierciedleniem naszej osobowości i jeśli jesteśmy pełni energii i nie lubimy zbyt poważnego nastroju, to nie ma sensu zmuszać się to kręcenia takiego teledysku, bo „taka jest moda”. W dzień ślubu możemy pozwolić sobie na wszystko i właśnie teledysk powinien to odzwierciedlać.

A może warto zrobić teledysk ślubny z humorem? Sprawdź!

Autor: Sylwia i Tomek - kamerzyści ślubni z Katowic

 

Jak dobrać muzykę do teledysku?

Jeśli chodzi o relację muzyka – teledysk, to można postępować dwojako. Albo para ma wizję nagrania i potem dobiera do niego muzykę albo wie, jakie piosenki chce usłyszeć i stara się nakręcić odpowiednie kadry, tak, aby wszystko świetnie się dopasowało. Ten drugi przypadek trafia się najczęściej, gdy para chce umieścić w teledysku „swoje piosenki”, czyli utwory, które są dla niej drogie. To chyba najlepszy sposób na wybór muzyki do teledysku. Dzięki temu sprawiamy, że jest on bardzo intymny i pokazujemy swoją indywidualność. Oglądanie pięknych kadrów ze ślubu, gdy w tle słyszymy piosenkę, która towarzyszyła nam np. na początku znajomości, ma znaczenie symboliczne i sentymentalne. To najlepszy sposób na wybór podkładu muzycznego.

kamerzysta dobierze muzykę do teledysku

Kto powinien dobrać muzykę do teledysku? - wpis na forum slubowisko.pl

 

Sporo par jednak nie jest tak zdecydowanych i ma duży problem z wyborem odpowiedniej piosenki. Widać to po licznych pytaniach o radę na forach ślubnych. Przyszli małżonkowie dzielą się tam swoimi przemyśleniami na temat muzyki. Wybierają utwory dosyć znane i bardzo często polskie np. "Psalm Dla Ciebie" Piotra Rubika, czy "Zakochani" De Mono. Rzadziej pojawiają się utwory zagraniczne, takie jak piosenki Celine Dion, czy „Strangers in the night” Franka Sinatry. Świetnie będzie pasował także któryś z utworów Elvisa Presleya np. „Love me tender”. Warto skorzystać z takich podpowiedzi, ale jeśli szukamy czegoś unikatowego, mniej znanego, trzeba będzie poświęcić czas na poszukiwania.

Jaką muzykę dobrać do życzeń ślubnych? Sprawdź!


Kto wybiera muzykę do teledysku ślubnego?

Jest jeszcze jedna opcja, dla par, które są niezdecydowane w kwestii wyboru muzyki – można zostawić to zadanie kamerzyście. Tak zresztą postępuje znaczna większość młodych par, które zdają się na gust i doświadczenie specjalisty, którego wybierają. Wymaga to oczywiście zaufania i uznania, że kamerzysta wie lepiej, ale mimo wszystko większość par jest z tego zadowolona. W końcu kamerzysta, który przygotowuje video, ma na nie swój pomysł i najlepiej będzie w stanie zgrać obraz z podkładem muzycznym, tak aby nagranie było wzruszające i pełne radości, czyli takie, jakiego młoda para oczekuje. Warto jednak zasugerować kamerzyście przynajmniej pewne cechy utworu np. że powinien być polski albo nie. Będzie to wskazówka, która pomoże mu wybrać lepszą melodię i sprawić, że będziemy całkowicie usatysfakcjonowani z video.

A może film z podróży poślubnej? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Autor: Tomasz - kamerzysta ślubny ze Szczecina

 

Prawa autorskie muzyki do teledysku

Nie możemy zapomnieć o tym, że wybierając muzykę, decydujemy się na czyjeś dzieła, a te zawsze powiązane są z prawami autorskimi. Jeśli kamerzysta zdecyduje się na zwykłe, niepopularne melodie, z łatwością znajdzie je na stronach z darmową muzyką do komercyjnego wykorzystania, ewentualnie na stronach płatnych, ale niewiele. Co jednak, jeśli marzy nam się popularny utwór znanego wykonawcy? Wtedy konieczne będzie zapłacenie za użytkowanie takiego kawałka. Odpowiedzialny za załatwienie tej sprawy jest kamerzysta i to on będzie musiał skontaktować się z ZAIKS-em, który jest przedstawicielem interesów artystów na terenie naszego kraju, aby wykupić licencję na wykorzystanie utworu. Kto za to zapłaci? To kwestia, którą trzeba uzgodnić z wyprzedzeniem. Wielu kamerzystów nie będzie zawracać głowy tą kwestią młodej parze i opłatę wliczą w koszty usługi, jednak może się zdarzyć, że inni będą wymagać dodatkowej opłaty. Ważne, żeby zapis o tym pojawił się w umowie, bo opcja tworzenia filmu bez licencji może tylko sprowadzić na kamerzystę i młodych małżonków kłopoty. 

Wydaje się, że przygotowania do ślubu są pełne szczegółów, które musimy przemyśleć i rzeczywiście tak jest! Także, jeśli chodzi o muzykę do teledysku ślubnego. Jeśli nie mamy na to czasu lub siły, warto zaufać swojemu kamerzyście, który sam dobierze podkład i sprawi, że będziemy bardzo zadowoleni z efektu.


Najlepsi kamerzyści ślubni!

Filmy video ze ślubu – Warszawa

Kamerzysta na ślub – Kraków

Wideofilmowanie ślubów – Gdynia

Ślubne filmy - Białystok

Kamerzyści ślubni z Torunia

Wasze komentarze (1)

Ocena: 4 / 5 , głosów: 7
  • gamon 2020-08-21, 16:27

    Nie przydatny artykuł

Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu obiektu.

Poniżej baza kamerzystów ślubnych z największych miast:

‹  lista aktualności
Wykonanie: DigiHex Systems