Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:
Powrót

Rozpleciny

Kategoria: Ślub i wesele

Rozpleciny (inna nazwa warkocz)  jest to dawny obrzęd, który obchodzi narzeczona i druhny w ostatni wieczór przed ślubem. Jako odpowiednik rozplecin, w domu przyszłego pana młodego odbywał się wieczór kawalerski. Rozpleciny symbolizowały pożegnanie małżeństwa, a w niektórych regionach Polski tradycja ta znana jest także obecnie.

Podczas tego obrzędu, panna młoda przystrajana była gałązkami, kwiatami i kokardami przez druhny, które śpiewały w tym czasie żałosną pieśń. Następnie chowano przystrojony warkocz pod chustą, a do domu przybywał orszak weselny, aby przy dźwiękach kapeli rozpocząć obrzędowe pożegnanie małżeństwa.  W skład orszaku wchodzili swaci, drużby oraz starosta.

Pierwszy drużba, brat dziewczyny lub starosta ściągał chustę z głowy panny młodej, aby rozpleść warkocz oraz usunąć z niego ozdoby, podczas kiedy jedna z druhen zbierała datki na grzebień.

Rozplecinom towarzyszył poczęstunek i zabawa, najczęściej do białego rana. Wówczas, wolny stan w swoim domu żegnał także pan młody. Spotkanie obu grup następowało tuż przed wyjazdem do kościoła. Zadaniem pana młodego było wykupienie rózgi, którą przynosił na rozpleciny starosta weselny.


Zobacz inne hasła z kategorii: Ślub i wesele
- Konwalidacja małżeństwa
- Małżeństwo
- Małżonkowie
- Mezalians
- Miesiąc miodowy
- Miłość
- Noc poślubna
- Obrączka ślubna
- Oczepiny
- Pierścionek zaręczynowy
- Pokładziny
- Polterabend
- Posag
- Przesąd
- Przysięga małżeńska
- Rozwód
- Suknia ślubna
- Swaćba
- Ślub
- Umowa majątkowa małżeńska
- Unieważnienie małżeństwa
- Urząd stanu cywilnego
- Wesele wesel
- Wiano
- Zakochanie
- Zapowiedzi
- Zaręczyny
- Zasada trwałości
- Związek cywilny
Wykonanie: DigiHex Systems