Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:
Powrót

Konwalidacja małżeństwa

Kategoria: Ślub i wesele

Konwalidacja małżeństwa- występuje w sytuacji, kiedy ustaje okoliczność przez którą małżeństwo było zakazane. W sytuacji takiej, małżeństwo nie może zostać unieważnione, mimo iż zostało zawarte podczas występowania przeszkody.

Rozróżnia się cztery grupy okoliczności prowadzących do konwalidacji. Pierwszą  z nich jest ustanie przeszkód małżeńskich. Mowa tutaj o osiągnięciu wymaganego wieku przed wytoczeniem powództwa, uchyleniu ubezwłasnowolnienia, unieważnieniu poprzedniego małżeństwa lub ustaniu stosunku przysposobienia.

Grupę drugą stanowi fakt nawiązania przez małżonków pożycia, bez względu na wadliwości związane z pełnomocnictwem. Na kolejną okoliczność prowadzącą do konwalidacji składa się upływ terminów  do wytoczenia powództwa o unieważnienie małżeństwa z powodu wad oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński.

Grupę czwartą stanowi zakaz unieważnienia małżeństwa po jego ustaniu. Wyróżniamy tutaj jednak dwa wyjątki, które mówią, iż można unieważnić małżeństwo pomimo jego ustania, w sytuacji gdy:
- zostało zawarte pomimo występowania przeszkody pokrewieństwa lub bigamii
- powodem ustania była śmierć jednego z małżonków. Nastąpić musi ona jednak w czasie po wytoczeniu powództwa o unieważnienie


Zobacz inne hasła z kategorii: Ślub i wesele
- Małżeństwo
- Małżonkowie
- Mezalians
- Miesiąc miodowy
- Miłość
- Noc poślubna
- Obrączka ślubna
- Oczepiny
- Pierścionek zaręczynowy
- Pokładziny
- Polterabend
- Posag
- Przesąd
- Przysięga małżeńska
- Rozpleciny
- Rozwód
- Suknia ślubna
- Swaćba
- Ślub
- Umowa majątkowa małżeńska
- Unieważnienie małżeństwa
- Urząd stanu cywilnego
- Wesele wesel
- Wiano
- Zakochanie
- Zapowiedzi
- Zaręczyny
- Zasada trwałości
- Związek cywilny
Wykonanie: DigiHex Systems