Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:
Powrót

Ujęcie

Kategoria: Film

Ujęcie – podstawowa jednostka dynamiczna, a zarazem najmniejsza jednostka budulca filmowego między dwoma najbliższymi cięciami montażowymi. Ujęciem określa się odcinek taśmy, naświetlonej w kamerze, trwający od chwili jej uruchomienia do zatrzymania podczas wykonywania zdjęć, innymi słowy jest to zarejestrowany na taśmie fragment rzeczywistości pomiędzy włączeniem kamery a wyłączeniem. Z punktu widzenia montażu, jest to fragment pomiędzy dwoma sklejkami.

Ujęcia, które zostają połączone ze sobą, tworzą scenę. Ilość wykonywanych podczas dnia zdjęciowego ujęć, zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi: ilość dubli reżysera, umiejętności aktorów, sprawność ekipy realizatorskiej, a w przypadku pleneru, także pogoda.

W latach 50, łącznie 90-minutowy film fabularny obejmował 300-450 ujęć, a obecnie jest to liczba 800-1000 ujęć. Współcześnie, źródłem dążenia do  montażu zderzeniowego krótkich ujęć,  stosowania wyszukanych kątów widzenia, przebitek, czy też stop-klatek są reklamówki tv. Powodem tego jest nie tylko przejście szkoły "commercials" przez wielu realizatorów, ale także zasmakowanie widza w barwnym i skrótowym sposobie ekranowej narracji.


Zobacz inne hasła z kategorii: Film
- Archiwizacja
- Blenda
- Blu-ray
- Błona fotograficzna
- Cenzura
- Czołówka
- DVD
- Efekty dźwiękowe
- Film
- Kadr
- Kamera cyfrowa
- Kamera filmowa
- Kamera wideo
- Kaseta wideo
- Kompresja danych
- Kreacyjny montaż
- Mastershot
- Matryca CCD
- Montaż dźwięku
- Montaż filmowy
- Najzad
- Napis
- Negatyw
- Obiektyw
- Operator kamery
- Panorama
- Plener
- Postsynchron
- Pozycja kadru
- Przeciwujęcie
- Przestrzeń flimowa
- Sekwencja
- Synchroniczne nagranie
- Taśma filmowa
- Transfokacja
- VHS
- Wideo
Wykonanie: DigiHex Systems