Wideofilmowanie i filmy ślubne
Szukaj kamerzysty w Twoim mieście:
Powrót

Rodzina zastępcza

Kategoria: Rodzina

Rodzina zastępcza – jest to rodzaj opieki nad dzieckiem małoletnim, którego rodzice są nieznani, pozbawieni władzy rodzicielskiej, lub też z niej ograniczeni. Ustanowienie rodziny zastępczej dla dziecka, którego przynajmniej jeden z rodziców posiada pełnię władzy rodzicielskiej, jest niemożliwe.

Prawo polskie za rodzinę zastępczą uznaje małżeństwo lub osobę samotną. Spełnione muszą zostać jednak następujące warunki:
- Posiadanie stałego miejsca zamieszkania
- Niekaralność
- Unormowane warunki mieszkaniowe
- Stałe źródło dochodu przynajmniej jednego z opiekunów
- Stan zdrowia, który umożliwia opiekę nad dzieckiem
- Przejście szkolenia dla rodzin zastępczych

Ostatni z wyżej wymienionych warunków, czyli szkolenie, prowadzone jest w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych. Rodzice zastępczy sprawując opiekę nad dzieckiem ponoszą określone koszty, których częściowy zwrot otrzymują.  Wysokość tej kwoty uzależniona jest  zarówno od wieku dziecka, jak i od jego stanu zdrowia.

Rodziny zastępcze dzielą się ze względu na spokrewnienie opiekunów i dzieci na rodzinę zastępczą spokrewnionąoraz  niespokrewnioną. Rozróżniamy także podział  na rodzinę zastępczą zawodową (co najmniej trójka )  i niezawodową ( jedno lub dwójka ),  ze względu na  ilość przyjętych dzieci. Rodziny te mogą wzajemnie się łączyć, a w sytuacji kiedy opieka sprawowana jest nad dziećmi niepełnosprawnymi lub opieki doraźnej, rodzina zastępcza zawodowa zajmuje się mniejszą liczą dzieci.


Zobacz inne hasła z kategorii: Rodzina
- Adopcja
- Alimenty
- Ciąża
- Córka
- Dziecko
- Filiacja
- Koicja
- Konkubinat
- Majątek wspólny
- Matka
- Ojciec
- Pokolenie
- Pokrewieństwo
- Powinowactwo
- Prawo rodzinne
- Przybrana rodzina
- Relacja rodzinna
- Rodzeństwo
- Rodzice
- Rodzina
- Rodzina niepełna
- Rodzina wielodzietna
- Stopień pokrewieństwa
- Syn
- Władza rodzicielska
- Wstępny
- Wychowanie
- Zstępny
Wykonanie: DigiHex Systems